A modern európai bábjátszás atyja - Blattner Géza kiállítása
Kiállítás Blattner Géza halálának 40. évfordulója alkalmából
Blattner Géza 1893-ban született Debrecenben, és bár 1925-től Párizsban élt, mindig visszavágyott szülővárosába. "Kegyes volt a sors, hogy szülővárosa földje ölelte magába" - írta Óhidy Lehel a korabeli Hajdú-Bihari Naplóban, mivel 1967-ben, egy nyári hazalátogatás alkalmával, váratlanul itt érte a halál. Negyvenéves munkássága során a bábjátszásban rejlő új művészi és technikai lehetőségeket kutatta. Tizenkét bábszínpadot épített, az egyszerű, hordozható paravánoktól kezdve a szimultán játéktechnikára alkalmas, kombinált színpadig. A különböző rendszerű árnyfigurák, zsinóros és billentyűs marionettek, maszkok és absztrakt bábok kísérletező pályájának kiemelkedő eredményei. 1929-ben Párizsban, az itt élő magyar képző-és iparművészekkel látrehozta az Arc-en-Ciel, (Szivárvány) Bábszínházat. Új stílusú előadásaik nemzetközi sikereket arattak, színházuk a modern európai bábjátszás legfőbb kísérleti műhelye lett.
A francia és magyar bábtörténeti szakirodalom egyaránt elismeri Blattner jelentőségét. A nemzetközileg elismert lengyel bábtörténész professzor, Henryk Jurkowski 2002-ben megjelent nagyszabású Métamorphoses című bábtörténeti könyvében ezt írja: "Blattner Géza művészete Franciaországban bábreneszánszot indított el. Hatása nemzedékeken keresztül érezhető volt." Magyarországon a kiemelkedő bábművészeti tevékenységet jutalmazó állami kitüntetés viseli a nevét.
Mivel hagyatékában kevés a báb, viszont rengeteg fénykép maradt fenn, a kiállítás fotónagyításokra épül, de eredeti meghívók, grafikák és az 1960-ban készült, kézzel festett önéletrajzi diasorozata is bemutatásra kerül, amelyet egy hippokratészi aforizmával zár:
"Mit mondhatnék ennyi év után? Hinni valamiben - legyen az akár a marionett - betölthet egy egész életet. Befejezve az emlékezést, íme az utolsó szavam: Ars longa, vita brevis / Az élet rövid, a művészet örök!"
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bábgyűjteményéből a kiállítást rendezte:
Papp Eszter
A kiállítás látogatható:
2007. szeptember 14-től október 21-ig
hétköznapokon 9-18 óráig, szombaton és vasárnap 9-12 óráig