Vitéz László Látvány-Tár
A bábos család munkásságának és a vásári bábjáték műfajának tovább éltetésében Debrecen és a Vojtina Bábszínház kiemelt szerepet játszik, hisz Kemény Henrik a valamikori Kemény Bábszínház (1927-2011, Budapest, Népliget) teljes hagyatékának gondozását 2006-ban az általa létrehozott Korngut-Kemény Alapítványra bízta. Székhelyként Debrecent jelölte meg. Az évfordulón ez a hagyaték kap most méltó helyet a Vitéz László BábTér és Látvány-Tár – Interaktív bábműhelyben.
A Látvány-Tár funkciója:
A látványtárak ma széles a nagyvilágban bemutatási egységek és múzeumi raktárak is. Voltaképpen átmenetek a raktár és a kiállítás között, amelyben a látogatók megtekinthetik a kiállításra nem került műtárgyakat, de olyan kiállításnak is tekinthetők, melyben a műtárgyak egy praktikus raktározási rendszerezés alapján láthatók. A műtárgyak polcokon, tematikus kialakításban kapnak helyet.
A látványraktárnak biztosítania kell a műtárgyak megfelelő tárolását, hosszú távú megőrzését nyújtó körülményeket. A látogatók úgy érezhetik magukat benne, mintha olyan munkaterületre érkeztek volna, ahol éppen bábos kincseket tennének a helyükre, miközben a raktározás módja, a bábok csomagolási szokása élményt nyújt. Többek között azért is izgalmas ide belépni, mert sokféle szakszerű tárolási előírást kell betartania a Látvány-Tár gondozójának, és ezért minden tárgynak külön helye van és speciális módon van becsomagolva.
A Vitéz László BábTér és Látvány-Tár – Interaktív bábműhely raktárát olyan módon alakítottuk ki, hogy a valamikori Kemény Bábszínház örökségéből minél többet a látogatók elé tudjunk tárni.
Premier: 2025.01.30.